Znížte teplotu v podkroví až o 7°C.

Blíži sa jar a s ňou aj viac dotieravého slnka. Najmä podkrovné priestory sa začínajú prehrievať cez strešné okná. Preto sme pre vás pripravili prehľadný návod, ako si vybrať tieniaci systém. Prečítajte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých riešení. 

Pri výbere tienidla je potrebné urobiť niekoľko rozhodnutí:

-vonkajší alebo vnútorný dizajn,

-rôzne typy tienenia (rolety, žalúzie, markízy),

-manuálne alebo elektrické ovládanie.

Vonkajšie vs. vnútorné tienenie 

Vonkajšie tienenie odráža slnečné lúče skôr, ako preniknú dovnútra. Tým sa zabráni prehrievaniu miestnosti. Okrem toho vonkajšie tienenie môže v lete znížiť teplotu v interiéri až o 7°C. Vaše podkrovie sa stane pokojnou oddychovou zónou namiesto územia nikoho. 

Vnútorné tienenie absorbuje lúče vo vnútri. Tým sa zahrieva a zvyšuje teplotu v celej miestnosti. Keďže vonkajšie tienenie často prichádza do kontaktu s dažďom, vetrom a v zime aj so snehom, vyrába sa z kvalitnejších materiálov, ako je hliník alebo nehrdzavejúca oceľ. S odolnejším materiálom však súvisí aj o niečo vyššia cena. Vnútorné systémy nemusia odolávať poveternostným vplyvom, preto sú lacnejšie. Vnútorné tienenie sa inštaluje za niekoľko minút a nevyžaduje si prakticky žiadnu údržbu, ak nepočítame utieranie prachu. Vonkajšie tieniace systémy sa v súčasnosti tiež ľahko inštalujú, ale proces je trochu náročnejší. A ak chcete, aby vám vonkajšie rolety dlho vydržali, musíte sa o ne pravidelne starať. Vnútorné tieniace systémy sa preto často volia do technických miestností, akými sú kúpeľne, toalety alebo práčovne, kde je investícia do vonkajších žalúzií alebo roliet zbytočná. Vonkajšie tienenie sa odporúča do miestností, v ktorých trávite veľa času, typicky do obývacích izieb alebo spální. 

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Keď sa rozhodnete pre vonkajšie alebo vnútorné tienenie, musíte si vybrať typ tienenia. 

Ak máte okno Velux, Fakro alebo Dakea, pozrite sa na kódové označenie na okne. Pomocou neho si vyberte žalúzie alebo roletu, ktorá presne zodpovedá vášmu typu okna. Nič nemeriate, len si vyberiete farbu. Ak máte okná od menej zavedených výrobcov, odporúčame vám obrátiť sa priamo na nich.

Tienenie interiéru: žalúzie alebo látkové rolety? 

Žalúzie

Už na prvý pohľad si všimnete na žalúziách pre strešné okná jeden rozdiel oproti tradičným žalúziám pre fasádne okná. Po stranách žalúzií sa tiahnu hliníkové lišty, ktoré zabraňujú prenikaniu svetla po bokoch. Vďaka tomu môžete žalúzie úplne zatiahnuť a zatemniť miestnosť. 

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

S klasickými žalúziami však môžete pohodlne regulovať slnečné svetlo bez toho, aby ste ich museli úplne vytiahnuť alebo zatiahnuť. Stačí len nakloniť horizontálne lamely. Okrem toho môžete okno otvárať a zatvárať bez obmedzenia aj so stiahnutými žalúziami. Žalúzie sú ideálne do miestností s vyššou vlhkosťou, akými sú napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa. 

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Látkové rolety

Látkové rolety s hliníkovým podkladom sa od žalúzií líšia tým, že vždy zakrývajú plochu okna, na ktorú sú natiahnuté. Nemôžu sa nijako nakláňať. Má to však jednu veľkú výhodu - ak stiahnete roletu pomocou bočných vodiacich líšt, v miestnosti bude tma a váš popoludňajší spánok bude ešte pokojnejší. Rolety poskytujú aj lepšiu ochranu pred UV žiarením.

Plisované rolety

Ďalšou možnosťou sú plisované rolety. Tvorí ju plisovaný materiál, ktorý sa vyťahuje zdola a zhora. Takto môžete zatieniť len stred okna, z ktorého vám svetlo nepríjemne svieti do očí. Ideálna je kombinácia roliet, ktorá umožňuje čiastočné zatienenie aj úplné zatemnenie. 

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Vonkajšie tienenie: hliníkové rolety alebo markíza?

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Hliníkové rolety

Vonkajšie rolety chránia vaše okno pred slnkom, teplom a poveternostnými podmienkami. Túto funkciu najlepšie plnia hliníkové rolety. Zachytia až 97% slnečných lúčov skôr, ako dopadnú na sklo. V lete znižujú teplotu v interiéri a v zime naopak pomáhajú udržať teplo. 

Markízy

Markízy sa odporúčajú, ak chcete znížiť teplotu v podkroví, ale zároveň máte radi svetlo. Markíza je látkové žalúzie, ktoré zatieňuje vonkajšiu stranu okna, chráni vás pred slnečnými lúčmi, ale úplne nezatieni miestnosť. Veľkou výhodou markíz je, že aj so stiahnutou markízou môžete okno otvárať a manipulovať s ním bez obmedzenia. Jej montáž je tiež podstatne jednoduchšia ako montáž vonkajšej rolety. (Aj pri spustenej markíze môžete okno voľne otvárať a zatvárať).

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Typy ovládania roliet

Väčšinu tieniacich systémov možno ovládať manuálne alebo pomocou zabudovaného elektromotora s diaľkovým ovládaním. Motorizované tienenie sa dá stiahnuť alebo vytiahnuť odkiaľkoľvek. Je to však o niečo drahší spôsob a komplikovanejšia inštalácia a musíte si byť tiež istí, že k oknám je privedené elektrické napájanie. Ak nie, možným riešením je napájanie z batérií alebo solárnych panelov. Manuálne tieniace systémy sa ovládajú buď ťahom za spodný alebo horný profil, alebo pomocou ovládacieho kolieska na boku. 

Snižte teplotu v podkroví až o 7 °C.

Nezabudnite na hmyz

So stúpajúcimi teplotami sa postupne zvyšuje počet otravných múch, komárov a molí. Ak na okno pridáte sieťku proti komárom, ľahko sa ich zbavíte. Aj s nainštalovanou sieťkou môžete nechať okno otvorené a spať v príjemnom vánku bez spoločnosti otravného hmyzu. Sieťka je navyše priehľadná a nebráni vám vo výhľade.